Bipolar nedir? Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

Bipolar nedir? Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

Bipolar bozuklukta çökkün hissedilen depresif dönem ve neşenin ve hareketin keskin bir şiddette arttığı mani dönemi bulunmaktadır. Diğer ismiyle iki uçlu duygudurum bozukluğu toplumda daha çok genç yetişkinlik döneminde (15-35 yaş), kadın ve erkekte eşit oranda görülebilmektedir.


Mani döneminde kişinin uyku ihtiyacı neredeyse ortadan kalkabilir. Kişi 3 gün uyumadan aynı enerjiyle yaşamına devam edebilir. Muhakeme ve odaklanabilme becerisinin azaldığı bu dönemde kişi çok radikal kararlar verebilmektedir. Artan enerjiyle birlikte yerinde duramama, düşünme içeriğinde ve konuşmada artışla birlikte uygun olmayan davranışların da ortaya çıktığını görebiliriz. Neşe duygusunun yükseldiği bu dönemde cinsel istekte artış, çok para harcama, alkol ve madde kullanımının artması gibi belirtiler de görülebilmektedir.


Mani dönemindeki bir kişinin çevresine uyumu bozulmuştur. Kişi mani döneminde engellenmeye çalışılırsa kolaylıkla öfkelenebilir. 1 hafta yada daha fazla süreyle bu belirtilerden en az 3 tanesi neredeyse her gün devam ediyorsa kişi mutlaka tedaviye başlamalıdır.


Bipolar bozuklukta kişi depresif döneme girdiğinde enerji, ilgi ve neşeli duygudurumunun azaldığını görürüz. Kişi kendini yorgun, karamsar, çaresiz ve değersiz hissetmeye başlayabilir. Bu dönemde iştahda ve uykuda belirgin azalma veya artma gözleyebiliriz. Dikkatini toparlamakta, karar vermekte ve harekete geçmekte güçlük yaşayabilir. Mani döneminde yükselen kişi depresif dönemde alçalmaya başlamıştır. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken intihar düşüncelerine sahip olabilir. Bu belirtilerden en az 5 tanesinin 2 hafta ya da daha fazla süre boyunca devam etmesi beklenir.


Mani ve depresif dönemler belirgin, az belirgin ve hızlı döngülü olarak her kişide farklı şekillerde görülebilmektedir. Kişide belirtiler başladığında mutlaka uzmandan yardım alınmalıdır. Bunun dışında bu rahatsızlığa sahip kişiler uyku düzenlerine, sağlıklı ve dengeli beslenmeye, egzersiz yapmaya, alkol tüketmemeye dikkat etmelilerdir.


Formu Doldurun Sizi Arayalım.