Bel fıtığından nasıl korunuruz?

Bel fıtığından nasıl korunuruz?

Bel fıtığı nedir?

Omurgayı oluşturan kemikler arasındaki disk denilen yastıkçıkların aşınması sonucu taşan jelatinimsi dokunun sinir köklerine bası yaparak şikayetlere sebep olması durumudur.


Bel fıtığı neden olur?

Şişmanlık ve sürekli olarak ağır kaldırma gibi sebeplerle omurlar arasındaki yastıklara aşırı yük biner, aşınma olur ve disk kapsülü yırtılır.


Bel fıtığında risk faktörleri nelerdir?

Kilo alımı, ağır kaldırma gerektiren işlerde sürekli çalışmak, ailesinde bel fıtığı hastalığının olması belli başlı risk faktörleridir


Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı hastasını doktora başvurmaya iten en önemli sebep ağrıdır. Bu ağrı belin ortası ve yanlarında hissedilebilir. Ağrı bacağın arkasından topuğa kadar yayılır. Yürüme güçlüğüne ve omurgada yana eğilmeye sebep olabilir.  Ağrı ıkınmakla ve öksürmekle artar. Ayak parmaklarında, ayakta veya bacağın çeşitli bölgelerinde güç kaybı olabilir. Hastalar bunu bir bacakta halsizlik, ayaktan terlik düşmesi, yürürken çabuk burkulma, merdiven çıkmakta zorluk şeklinde ifade ederler.  Bel fıtığı nedeni ile bası altında olan sinir kökünün beslediği cilt alanlarında uyuşma ve karıncalanma olabilir. Daha ileri vakalarda idrar yapmada güçlük veya kaçırma, gaita yapmada zorluk ve cinsel fonksiyon bozuklukları olabilir.  


Bel fıtığının tetiklediği rahatsızlıklar nelerdir?

Topallama, dik duramama, idrar kaçırma, ağrıya bağlı uyku bozuklukları ve psikiyatrik yakınmalar tetiklenebilir.


Bel fıtığından nasıl korunuruz?

Özellikle genetik olarak ailede bel fıtığı hastalığı yığılımı varsa; fazla kiloların omurgaya yüklenmesi nedeni ile kilo alımından kaçınılmalıdır. Düzgün duruş alışkanlığı edinmek, ağırlık kaldırırken az ve simetrik olmasına dikkat etmek, belden bükülerek değil dizden bükülerek ağır kaldırmak, uzun süre aynı pozisyonda kalmamak önemlidir. Ayrıca omurga ve kol-bacak kaslarının en iyi şekilde çalışması ve omurgayı koruması için her günümüze egzersiz ve spor sokulması gereklidir. Sigaranın bırakılması, omurga aşınma sürecini azaltarak bel fıtığından korunmamıza yardımcı olur.


Bel fıtığım varsa ne zaman ameliyat olmam gerekir?

Tüm bel fıtıklarının ancak %1-3'ü ameliyatlık; bu vakaların da ancak küçük bir oranı acildir. Bacakta veya ayakta ani başlangıçlı ileri güç kaybı, bel fıtığı ile ilgili yeni başlangıçlı idrar ve cinsel fonksiyon kayıpları gibi durumlarda zaman kaybetmeden ameliyat yapmak gerekir.


Ameliyat olmazsam ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirim?

Önerilen ameliyatın olunmaması durumunda kalıcı sinir hasarları, kısmi veya tam felçler, yürüyüş bozuklukları, kalıcı idrar kaçırma durumu, kalıcı cinsel fonksiyon kaybı gelişebilir


Ameliyat çözüm müdür?

İyi seçilmiş vakalarda ameliyat %95-99 yüz güldürücüdür.


Ameliyatın riski var mı bunlar nelerdir?

Gelişen teknikler sayesinde anestezi ve ameliyat riskleri en aza inmiştir.  Tansiyon, şeker, kalp gibi hastalığı olanlarda riskler biraz daha artabilir. Mikrocerrahi diskektomide sinir ve omurilik  hasarlanma gibi ameliyat riskleri en azdır.


-Hangi yöntem bel fıtığı tedavisinde en başarılıdır?

Sinir dokularının büyütülerek ameliyatın baştan sona mikroskop altında yapıldığı, ameliyat kesisinin çok küçük olduğu ve dokuların çok zedelenmediği mikrocerrahi diskektomi en başarılı yöntemdir.

Ne zaman ayağa kalkabilirim ve çalışabilirim?

Ameliyat günü ayağa kalkmak mümkündür.  Günlük aktiviteler ertesi gün başlar. Mesleğin durumuna göre 1-4 haftalık dinlenme sonrası işe başlamak mümkündür.  


Ameliyattan sonra tekrarlama olabilir mi?

Ameliyatların ancak %1inde tekrarlama olabilir. Ameliyattan sonra kilo verilmez, önerilen hareketlere dikkat edilmez ise tekrarlama riski artabilir.


Ameliyat sonrası şikayetlerim geçer mi?

Zamanında ve başarılı yapılmış bir ameliyattan sonra şikayetler tamamen geçer. Gecikmiş vakalarda ameliyat yapılmış olsa da uyuşma ve kuvvet kayıpları kalıcı olabilir.

Formu Doldurun Sizi Arayalım.